antet ajts
  • Paltinis c Marius Miclea
  • Sibiu c Gabriela Oancea
  • Teracota Medias c Stefan Vartolomei

Ars HUNGARICA

Târguri şi festivaluri - Artele spectacolului
szb-magyarul gyerekfili-ars-hu-2015 medve-s-ars-2015 ars-hu-megnyito-2015

Localitate:

Sibiu

Perioada:

11.11.2022 - 20.11.2022

websiteE-mail

websiteWebsite

Organizator:

Asociaţia Maghiarilor din Sibiu HÍD

Tel. mobil:

+40 745 300 234
    
Mail icon E-mail

Ars HUNGARICA – festivalul cultural maghiar este cel mai important şi amplu proiect cultural al comunităţii maghiare.

Prima ediție a avut loc în anul 2007, iar de atunci aduce la Sibiu nume cunoscute ale culturii maghiare din lumea muzicii, a artei, a artelor spectacolului și nu numai. Festivalul cultural maghiar este evenimentul care prezintă patrimoniul, tradițiile, bogăția culturii maghiare prin deschidere către publicul larg.

 

Alte informații

Vineri – 11 noiembrie

12:00 Vernisaj expoziție: Ștefan ORTH – Tragedia omului / Sala de expoziții a Primăriei Municipiului Sibiu

19:00 Spectacol de deschidere / Sala Thalia

– Deschiderea oficială a festivalului

– Decernarea Premiului EMKE Doamnei profesoare de pian Enikő Orth, pentru merite deosebite în domeniul cultural

– Concert: Sárik Péter Trió & Falusi Mariann, Luiza Zan, Bajka Brigitta

– Recepție cu produse ungurești

 

Sâmbătă – 12 noiembrie

11:00 Sibiu și împrejurimile sale – Capitala Europeană a Drumeției în 2021-2022, tur ghidat

15:00 Vernisaj expoziție: Tamási Áron 125 / Galeria Bisericii Reformate Sibiu

16:00 Vernisaj expoziție foto: Salonul Uniunii Mondiale a Fotografilor Maghiari / Turnul Sfatului

17:00 Spectacol de teatru: Trupa Ampelopsis – „Fényszárnyú szó” / Teatrul GONG

19:00 Concert: Pora Zoli & Stone Hills / Teatrul GONG

 

Duminică – 13 noiembrie

11:00 Concert: Tritonus Guitar Trio (HU) / Galeria Bisericii Reformate Sibiu

12:30 Concert cameral: Anita Somogyi – soprană, Dóra Líbor – flaut (HU) / Biserica romano-catolică Sf. Treime din Piața Mare

19:00 Concert extraordinar: Herczku Ági-Nikola Parov Quartet (HU) / Sala GONG

 

Luni – 14 noiembrie

19:00 Prezentare de carte: Demeter László – Rețete din Secuime, Editura Tortoma / Sala Oglinzilor

20:00 Prezentare revistă culturală și cărți, invitat: Benkő Levente, redactorul șef al revistei Művelődés / Sala Oglinzilor

21:00 Degustare de vinuri ungurești: Crama GOBRI, regiunea Mátra (HU) / Sala Oglinzilor

 

Marți – 15 noiembrie

19:00 Spectacol de dansuri populare: Ansamblul Háromszék – Rézhúron / Sala Thalia

20:30 Prezentare produse ungurești – Gustări de la Gulyás Master și Gastro Bistro, vinuri din Ungaria de la Cramele BÍBOR și GOBRI, pălincă de la Distileria Szicsek din Ungaria, turtă dulce de la Kendy din Boarta, ciocolată Berri din Secuime, kürtöskalács, condimente de la Molnár Paprika din Ungaria, toate servite a la Hungarikum Shop. / Sala Thalia

 

Miercuri – 16 noiembrie

17:00 Atelier Media – deschidere / Sala Oglinzilor

18:00 Vernisaj expoziție foto: KÁMME – curator Szilamér Huszár / Sala Oglinzilor

19:00 Spectacol de teatru: Celula Karády de László Darvasi / Teatrul GONG

 

Joi – 17 noiembrie

14:00 Conferința festivalurilor maghiare din Transilvania – deschidere / Sala Oglinzilor

19:00 Concert de jazz: Haraszti Adam Projekt (HU) / Teatrul GONG

 

Vineri – 18 noiembrie

12:00 Prezentare de carte, tradusă în limba maghiară. Invitat traducătorul zonda Szabolcs (Florin Irimia – Misterul mașinuțelor chinezești) / Biblioteca ASTRA

14:00 Sibiu și împrejurimile sale – Capitala Europeană a Drumeției în 2021-2022, tur ghidat

16:00 Concert copii: Tóth Viktor (HU) – Basme maghiare / Sala Oglinzilor

19:00 Concert jazz: Tóth Viktor (HU) – Beyond / Sala Oglinzilor

20:30 Degustare de vinuri ungurești – Cramele Bíbor Birtok din Villány (HU)

Ocna Sibiului / Sala Bisericii Reformate

19:00     Spectacol literar-artistic: Zsuzsanna Gyulai & Trio Strofa (HU) – Lumea îngheață în mine

20:00     Degustare palinka – Distileria Szicsek (HU)

 

Sâmbătă – 19 noiembrie

16:00 Spectacol pentru copii: Formația Kelekótya / Sala Oglinzilor

19:00 Concert: Formația Kávészünet (HU) / Sala Oglinzilor

21:00 Degustare de pălincă – Szicsek (HU) Sala Oglinzilor

Ocna Sibiului / Sala Bisericii Reformate

19:00     Vernisaj expoziție foto: Viața pe munte

19:30     Concert: Five Live Acappella (HU)

20:30     Degustare de vinuri – Bíbor Birtok (Villány / Ungaria)

 

Duminică – 20 noiembrie

11:00 Concert: Five Live Acappella (HU) / Galeria Bisericii Reformate Sibiu

12:30 Spectacol literar-artistic: Zsuzsanna Gyulai & Trio Strofa (HU) – Lumea îngheață în mine / Biserica romano-catolică Sf. Treime din Piața Mare

17:00 Recital: Krisztina Fejes (pian) & Eszter Illés (fuvolă) (HU) / Sala Oglinzilor

Săcădate / Sala Bisericii Evanghelice

12:30   Vernisaj expoziție: Portrete din Sibiu

13:00   Degustare de vinuri – Bíbor Birtok (Villány / Ungaria)

  • accomodation
  • food
  • club and pub
  • event
Cazare
Localitate:
Tip
Clasificare
Caută
Restaurante
Localitate:
Tip
Caută
Pub-uri și cluburi
Localitate:
Tip
Caută
Evenimente
Localitate:
Tip
Perioada:
-
Caută
Urmărește-ne