antet ajts
  • Paltinis c Marius Miclea
  • Sibiu c Gabriela Oancea
  • Sibiu Eurorando2021 c Mihai Vasile
  • Teracota Medias c Stefan Vartolomei

ASTRA Multicultural

Târguri şi festivaluri - Artele spectacolului
astra-multicultural

Localitate:

Sibiu

Locul desfăşurării:

Muzeul în aer liber ASTRA

Perioada:

15.07.2022 - 17.07.2022

websiteE-mail

websiteWebsite

Organizator:

Muzeul ASTRA

Adresa:

Str. Pădurea Dumbrava, nr.16-20
    
Mail icon E-mail

ASTRA Multicultural aduce frumusețea valorilor multietnice în fața publicului vizitator prin animații culturale în gospodăriile din muzeu, ateliere interactive, muzică și dansuri, meșteșuguri și gastronomie.

VINERI, 15 IULIE 2022

TÂRGUL DE ȚARĂ

13.00-14.00, Pavilionul Muzeal Multicultural – Târgul de țară
 Fanfara Turnişor Neppendorfer Blaskapelle, Sibiu
14.00-14.30
 Ansamblul Mlădițele din Nocrich, Nocrich, Sibiu
14.30-15.00
 Soliste: Sonia Cîrțoroșan, Aura Cerpac, Arpașu de Jos, Sibiu
15.00-16.00
 Grupul vocal Almășanu, Alma, Sibiu
 Soliști: Luminița Dejan, Iulia Lăpădat, Ilarie Lăpădat, Ion Chiș, Aurel Maier
16.00-17.00
 Ansamblul folcloric Doruri Sibiene, Sibiu, profesor coordonator Izabela Tomița
17.00-17.30
 Ansamblul de dansuri Bujorul de munte, Gura Râului, Sibiu
 Soliste: Camelia Cosma Stoiță, Ioana Brad
17.30-18.00
 Grupul de Muzică Tradiţională Românescă Junii al Școlii Populare de Arte și Meserii Ilie Micu Sibiu, profesor coordonator Cosmin Verde

GOSPODĂRIILE DIN MUZEUL ÎN AER LIBER

13.00-14.00 Gospodăria de pescar din Mahmudia, Tulcea
 Ansamblul Veselka (Curcubeul), Caraorman, Tulcea
14.00-15.00 Zona morilor de vânt
 Ansamblul Bila Roja (Trandafirul Alb), Letea, Tulcea

SÂMBĂTĂ, 16 IULIE 2022

TÂRGUL DE ȚARĂ
12.30-13.00
 Grupul de Muzică Tradiţională Românescă Junii al Școlii Populare de Arte și Meserii Ilie Micu Sibiu, profesor coordonator Cosmin Verde
13.00-13.30
 Ansamblul KUD Sveti Nikola al Uniunii Sârbilor din România, Diniaș, Timiș
13.30-14.00
 Ansamblul folcloric Ghiocelul, Cezieni, Olt
14.00-14.30
 Grupul vocal Dionysos al Comunității Elene din Brașov, Brașov
14.30-15.00
 Ansamblul Cununa Almașului, Almaş, Arad
15.00-15.30
 Ansamblul de dansuri Karasevska Zora al Uniunii Croaţilor din România, Carașova, Caraș Severin
 Orchestra ansamblului Karasevska Zora al Uniunii Croaţilor din România
15.30-16.00
 Grupul vocal feminin de cântece populare din Racoșul de Sus, Covasna
16.00-16.30
 Grupul Gospodarii din Mălini, Suceava, Suceava
16.30-17.00
 Grupul Rădăcini străbune, Valea Cosăului, Maramureș
17.00-18.00
 Grupul Veselka (Curcubeul), Caraorman, Crișan, Tulcea
 Ansamblul Bila Roja (Trandafirul Alb), Letea, Tulcea

GOSPODĂRIILE DIN MUZEUL ÎN AER LIBER
12.00-13.00 Gospodăria de agricultor, Almaș, Arad
 Ansamblul Cununa Almașului, Almaş, Arad
13.00-14.00 Gospodăria-atelier de olari, Corund, Harghita - Amfiteatru Aleea Pivelor
 Grupul vocal feminin de cântece populare din Racoșul de Sus, Covasna
14.00-15.00 Complex arhitectonic mureșean Berbești-Ferești
 Grupul Rădăcini străbune, Valea Cosăului, Maramureș
15.00-16.00 Gospodăria de pescar din Mahmudia, Tulcea
 Grupul Veselka (Curcubeul), Caraorman, Tulcea
Zona morilor de vânt
 Bila Roja (Trandafirul Alb), Letea, Tulcea
16.00-17.00 Zona morilor de vânt
 Grupul vocal Dionysos al Comunității Elene din Brașov, Brașov


16.00-17.00 Moară cu cai, Sânpetru Mare, Timiș
 Ansamblul KUD Sveti Nikola al Uniunii Sârbilor din România, Diniaș, Timiș
16.30-17.30 Gospodărie de pomicultor, Bălănești, Gorj
 Ansamblul folcloric Ghiocelul, Cezieni, Olt


DUMINICĂ, 17 IULIE 2022

TÂRGUL DE ȚARĂ
12.30-13.00
 Fanfara Neppendorfer Blaskapelle, Sibiu
13.00-13.30
 Grupul vocal Dionysos al Comunității Elene din Brașov, Brașov
13.30-14.00
 Ansamblul de dansuri Karasevska Zora al Uniunii Croaţilor din România, Carașova, Caraș Severin
 Orchestra ansamblului Karasevska Zora al Uniunii Croaţilor din România
14.00-14.30
 Ansamblul KUD Sveti Nikola al Uniunii Sârbilor din România, Diniaș, Timiș
14.30-15.00
 Ansamblul Veselijah, Asociația Elijah, Nou, Roșia, Sibiu
15.00-15.30
 Grupul Gospodarii din Mălini, Suceava, Suceava
15.30-16.00
 Ansamblul folcloric Ghiocelul, Cezieni, Olt
16.00-16.30
 Ansamblul Hajdina, Luduș, Mureș
16.30-17.00
 Ansamblul Bila Roja (Trandafirul Alb), Letea, Tulcea
17.00-17.30
 Grupul Veselka (Curcubeul), Caraorman, Crișan, Tulcea
17.30-18.00
 Grupul Rădăcini străbune, Valea Cosăului, Maramureș
18.00-18.30
 Ansamblul Purtata Secașelor, Miercurea Sibiului, Sibiu

GOSPODĂRIILE DIN MUZEUL ÎN AER LIBER
11.45-12.30 Pavilionul Muzeal Multicultural – Târgul de țară
 Fanfara Neppendorfer Blaskapelle, Sibiu
13.00-14.00 Gospodăria-atelier de olari, Corund, Harghita – Amfiteatru Aleea Pivelor
 Ansamblul Hajdina, Luduș, Mureș


14.00-15.00 Gospodăria cu locuință pe două nivele, Târgu Cărbunești, Gorj
 Ansamblul folcloric Ghiocelul, Cezieni, Olt
15.00-16.00 Cârciuma din Bătrâni, Prahova – Gospodăria de agricultor, Almaș, Arad
 Ansamblul KUD Sveti Nikola al Uniunii Sârbilor din România, Diniaș, Timiș
15.30-16.30 Gospodăria de viticultor sas, Șeica Mică, Sibiu – Gospodăria de oier transhumant,
Rășinari, Sibiu
 Ansamblul Purtata Secașelor, Miercurea Sibiului, Sibiu
16.00-17.00 Gospodăria de agricultor, Desești, Maramureș
 Grupul Rădăcini străbune, Valea Cosăului, Maramureș

 

Sursa informațiilor: comunicat de presă Muzeul ASTRA

  • accomodation
  • food
  • club and pub
  • event
Cazare
Localitate:
Tip
Clasificare
Caută
Restaurante
Localitate:
Tip
Caută
Pub-uri și cluburi
Localitate:
Tip
Caută
Evenimente
Localitate:
Tip
Perioada:
-
Caută
Urmărește-ne